November 24-én szombaton negyedik alkalommal rendezi meg a Szimpla Kert szimPLANT nevű rendezvényét, amin neked is ott a helyed, ha szereted a növényeket, és fontos számodra a mindennapi tudatosság és a környezetvédelem. Molnár Bencével, a szimPLANT egyik ötletgazdájával és Bajzák Anna programszervezővel beszélgettünk a mozgalomról, célokról és közösségépítésről.
Egyszer volt, hol nem volt, 2004-ben lett Budapesten egy Szimpla, ami eleinte alternatív szórakozóhely volt, később elhódították a külföldiek, hiszen mindenki számára vonzóvá vált Budapest első romkocsmája. Az utóbbi években a tulajdonosok egyik legfőbb törekvése, hogy legalább hétvégenként visszacsábítsák a budapestieket a Szimplába. A sokat sejtető szimPLANT rendezvénysorozat célja nem más, mint hogy havi rendszerességgel helyet adjon felelős és tudatos városlakóknak a találkozásra, akik most kisebb, szétaprózódott közösségek tagjai.
“A Szimplának mindig is fontos célja volt, hogy élen járjon saját környezetének zöldítésében, sok éve törekszünk arra, hogy az emberek mindennapjait egy kicsit jobbá tegyük, a belvárosi életet pedig remekül fel tudja dobni egy kis szoba vagy erkély zöldítés.” – vezeti fel a szimPLANT rendezvények hátterét Molnár Bence, a Szimpla programszervező mindenese, majd folytatja: “Ezért határoztuk el, hogy a növényes programoknak külön eseménysorozatot szentelünk.”
Bence alkotótársa Bajzák Anna, a szimPLANT események ötletgyáros programszervezője. “Bencével úgy találkoztunk, hogy idén márciustól kéthetente tartottam szívkavicskeresést, fagyűjtést, vigyaszpalánta-osztást és szemlélődésversenyeket a Szimplás vasárnapi őstermelői piacon.” – mondta a kereslet és kínálat szerencsés találkozásáról Anna, aki számára a szimPLANT kezdeményezés legfőbb eredményei az egyéni visszajelzéseken alapulnak. Anna a dzsungel móka mellett 2015 óta saját mozgalmát, a PlantTogether útját is terelgeti, amely az első virtuális közösségi kert Magyarországon, közös ültetésekkel, felelősítő és trükkös kampányokkal, nonprofit keretek között.
“A szimPLANT név számomra olyan, mint egy mag, ami talajra talált. Így lett a kalandos kvíz, bukkantak fel a felelősítő installációk és a kezdtek kialakulni változó, magazinszerű programok ötletei. Növény-örökbefogadást már többször csináltam a PlantTogether mozgalmammal, de eddig ennyi embert nem sikerült megmozdítanom vele.” – mesélt a kezdetekről Anna, akinek lelkesedését és elhivatottságát évek óta csodálva figyeljük.
És szerencsére nem csak a szervezőcsapat, hanem a látogatók is lelkesek. Az első szimPLANTok tapasztalai Anna szerint nagyon pozitívak: “Csodás, hogy elosztópontjai lehetünk az „adásnak”. Száz felé jár az örökbefogadott növények száma. Ismeretlenek, cimborák felajánlanak növényeket, amiket haza lehet ingyen vinni tőlünk. Mi csak átültetjük őket. Áramlik a jóság!”
A kisebb helyi közösségek és érdeklődők összekapcsolása mellett az edukáció is kezdetek óta fontos szerepet kap a szimPLANT rendezvénysorozatban. A környezetvédelem és a tudatos vásárlás témái mind-mind beleférnek a növényes tematikába. “A felelősítő kvízt már több mint nyolcvanan végigjárták, és kivétel nélkül pozitív élményekkel tértek vissza a startpontra.”
Anna nem csak az edukációt, hanem az előadásszervezést is kiemelt fontosságú küldetéseként kezeli: “Az előadások élő közönsége még töredéke az online nézőknek, de a résztvevők mind szerették a programot. Azt szoktam mondani, hogy nekem az első, hogy a fellépő, előadó komfortosan érezze magát. Minden ebből gyökerezik. Fontos emberek, fontos témákról szólaltak meg/fel. És ez a szokás így is marad.”
A növény-örökbefogadáson kívül számos izgalmas program és előadás is színesíti a havi rendszerességgel megrendezett eseménysorozatot. Rengeteg fontos téma van, hihetetlenül sok olyan kezdeményezés, szervezet, mozgalom, akiket jó lenne egy mederbe terelni, megmutatni. Erre havonta 5-6 óra áll rendelkezésre, de a szervezőcsapat nyitott minden javaslatra.
És hogy kiknek szól a szimPLANT? “A bennetek élő gyerekeknek, de nem feltétlen a játékossága miatt. Kíváncsi, fejlődni akaró, kérdezni merő, figyelő, nyitni képes emberek érzik szerintem a legjobban magukat a közegben. Az internetnek hála az előadások, beszélgetések még azokhoz is eljutnak, akik nem tudnak vagy akarnak tömegrendezvényen részt venni. Ez nekem mindig fontos. Az introvertált emberek is vágynak a közösség élményére.”