Sokan nem szeretnek róla beszélni, de a növénygondozás bizony nem csak játék és mese, sokszor érnek mindenkit kudarcok. Ezeknek általában három oka van: az egyik a rossz választás, a másik a helytelen gondozás, a harmadik pedig a rosszul választott hely. Ahhoz, hogy a kudarcokból sikerélmények legyenek, tanulnunk kell a hibáinkból – ki gondolta volna, hogy éppen itt fogsz életvezetési tanácsokat is kapni?! Ennek leghatékonyabb módja az, ha tisztában vagyunk a lakásunk adottságaival, saját képességeinkkel és a választott növény igényeivel.
Most három olyan strapabíró szobanövényt ajánlunk, amiket jó eséllyel akkor is életben tudsz tartani, ha csak most kezded megszeretni a növényeket és első alkalommal próbálkozol városi dzsungellé varázsolni otthonodat.
SZOBAI FUTÓKA
További nevek: Epipremnum, Schyndapsus sp., Devil’s ivy
Gondozása: szívalakú levek, extra strapabírás. Többféle szín a márványozottól a lime-ig. Ha még ez a növény is elpusztul nálad, gondold végig az életedet. Vagy költözz el.
Fény: Tedd világos, félárnyékos helyre. Nincs fény? Ne ess pánikba, rosszabb körülmények között is feltalálja magát.
Víz: Tavasztól őszig bőségesen öntözd, de akkor sem sértődik meg, ha néha megfeledkezel róla és két locsolás közben kiszárad. Télen csak kevés vizet igényel.
Páratartalom: Kedveli a magas páratartalmat, bátran tedd boldoggá akár naponta egy kis permetezéssel.
Szaporítás: Bátran vágj le egy hajtást belőle, amin több a levél, dugd vízbe, gyökereztesd ki, majd ültesd el.
Átültetés: Ha a cserép alján kibújtak a gyökerek, eljött az átültetés ideje.
Kisállatok: Jobb nem megenni, mert a növényben oldhatatlan kalcium-oxalát kristályok vannak, amelyek rágás vagy a harapás esetén felszabadulnak és a szájba kerülve irritációt okoznak. Szájba és gyomorba kerülés esetén enyhe vagy közepes tüneteket mutat. Nyáladzás, hányás és csökkent étvágy a jellemző tünetek. Ritkán a légutak duzzanatát is okozza. Szerencsére nem saját tapasztalatunk, hanem az interneten olvastuk.
MADÁRFÉSZEKPÁFRÁNY
További nevek: Asplenium nidus, Bird’s nest fern
Gondozása: Könnyű megszeretni, jól néz ki, gondozása egyszerű.
Fény: Világos, szórt fényű helyet találjunk neki.
Víz: Soha ne hagyjuk kiszáradni, mindig legyen nedves a földje, de ne álljon benne vagy alatta a víz. Pont annyit kapjon, amennyit felvesz.
Páratartalom: Imádja a párat és a permetezést, naponta kedveskedhetünk neki ezzel.
Szaporítás: Spóravetéssel.
Átültetés: Látni fogjuk, ha kinőtte a cserepét, feleslegesen ne abajgassuk, mert az új hajtások nagyon érzékenyek.
Kisállatok: Tudomásunk szerint nem jelent veszélyt a kisállatokra.
CSOKROS INDA
További nevek: Chlorophytum sp., Zöldike, Spider plant, Airplane plant, Spider ivy, Ribbon plant
Gondozása: Gyorsan nő, igénytelen, szaporítása igazi sikerélmény
Fény: Világos vagy félárnyékos helyre tegyük, nyáron óvjuk a tűző naptól
Víz: Tavasztól őszig bőségesen locsoljuk, télen ritkábban. Locsoláskor a tálkájába töltsük a vizet, nem baj, ha kicsi áll benne.
Páratartalom: Nem szükséges permetezni, de néha meglephetjük vele, ha nagyon száraz a levegő.
Szaporítás: Ha jól érzi magát, hosszú száron csüngő kis hajtásokat növeszt. Ezeket hagyjuk minél jobban kifejlődni, majd vágjuk le, egészen közel és gyökereztessük ki. Ha megeredtek, ültessük el. Minél nagyobb és erősebb a gyökere, annál gyorsabban megerősödik.
Átültetés: Minden tavasszal, vagy ha látjuk már a cserép alján kikúszó gyökereit
Kisállatok: Tudomásunk szerint nem jelent veszélyt a kisállatokra.
—
Ez mind jól hangzik, de mégsem boldogulsz a növényekkel? Vedd fel velünk a kapcsolatot emailben és az Urban Jungle Budapest növényorvos csapata megszakérti a helyzetet. Írj részletesen a problémáról, a körülményekről és küldj jó felbontású képeket, amiken jól látszanak a részletek.